Projekt spočíval v realizaci studijní cesty týmu Otevřené společnosti, o.p.s genderové expertky K. Čmolíkové Cozlové a ředitelky M. Smolíkové, jež měla rozšířit informace o teoretické rovině gender mainstreamingu v norské praxi, tak informace o konkrétních opatřeních a příklady dobré praxe v nejrůznějších oblastech (boj s GPG, zvyšování reprezentace žen Studijní cesta naplnila vytyčené cíle projektu a to v jejich plném rozsahu.
Během diskusí a setkání s přímými aktéry/kami v oblasti prosazování genderové rovnosti jsme se seznámily jak s obecnou, teoretickou rovinou gender mainstreamingu, tak s konkrétními opatřeními a příklady dobré praxe v nejrůznějších oblastech – a to nejen k vytyčeným oblastem zájmu organizace.
Díky studijní cestě došlo k:
- Získání nových informací a zkušeností.
- Byl získán podrobný příklad dobré praxe konkrétně v potřebné oblasti boje proti genderově podmíněné platové nerovnosti – a zároveň byly získány relevantní další informace (statistické údaje, odkaz na legislativu, odkaz na další přístup Islandu).
- Díky tomu došlo k přenesení příkladu do českého kontextu, k vytvoření informačního materiálu pro zaměstnavatele/lky, zaměstnance a zaměstnankyně a tak cílit na potřebnou cílovou skupinu.
- Sdílení příkladů dobré praxe, otevření diskuse nad tématem přenosu do ČR.
Projekt umožnil rozšířit naše dosavadní know-how a díky jeho realizaci jsme nabyly nových odborných znalostí především z praxe. Jako velmi pozitivní vnímáme networking, který díky projektu byl posílen – a to nejen networking s norskou stranou, ale nečekaně pozitivní efekt měla hromadná studijní cesta na networking v rámci zapojených českých organizací.
Všechny získané zkušenosti využijeme při naší další práci organizace.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů. |