Česká republika patří v rámci EU mezi země s největšími rozdíly v platech žen a mužů. V roce 2013 pobíraly ženy v průměru o 22 % nižší mzdu než muži[1]. Na této skutečnosti se podílí více faktorů, mezi něž patří vertikální a horizontální segregace na pracovním trhu, platová diskriminace na pracovišti, omezené možnosti pro slaďování pracovního a rodinného života. Ženy často zastávají nižší pozice a pracují v oborech, které jsou dlouhodobě finančně podhodnoceny. Nezřídka se stává, že za stejnou práci nejsou zaměstnavatelem stejně ohodnoceny jako muži. K velkým rozdílům v platech dochází například u vysokoškolsky vzdělaných osob, kdy muži mají o 29,6 % vyšší hrubý měsíční příjem něž ženy. Zatímco v případě středního vzdělání s maturitou činí rozdíl hrubé měsíční mzdy mezi muži a ženami 19,7 %[2].
Ženy často čeká v důchodu chudoba
Nižší plat žen je také jedním z důvodů, proč na rodičovskou dovolenou odcházejí z velké většiny ženy. Jsou to rovněž ženy, které v souvislosti s péčí o děti více využívají částečné úvazky. Nerovné odměňování má z dlouhodobého hlediska negativní dopad na ekonomické postavení žen v penzi a přispívá k feminizaci chudoby v seniorském věku. Ve věku nad 65 let se na hranici chudoby v roce 2013 pohybovalo 14,7 % žen a 7 % mužů[3]. Ve stejném roce pobírali muži důchod v průměru ve výši 12 527 Kč a ženy 10 480 Kč[4]. Vztahem nerovného odměňování a výše penzí žen a mužů se blíže zabývá Romana Volejníčková v připravované studii, kterou bude Otevřená společnost publikovat ve spolupráci s Gender Studies, o.p.s. v nejbližších měsících v rámci projektu Férové platy, férové penze podpořeného Evropskou komisí.
Equal Pay Day
Dnes, v den platové (ne)rovnosti, obdrží ženy ve vybraných podnicích v Brně, Olomouci, Praze, Kroměříži a Boskovicích symbolickou slevu 22 % na určité produkty. Alespoň jeden den v roce si tak budou moci "vyzkoušet", jaké to je mít příjem jako muž. Seznam podniků a bližší informace o akci naleznete na facebooku Nesehnutí, partnerské organizace z projektu Férové platy, férové penze.