Co byste měli vědět, když žádáte o informaci
Na informace od úřadů a institucí státní správy máte právo, které je zakotvené v Listině základních práv a svobod a v mezinárodních smlouvách. Protože vám tyto orgány informace musejí poskytovat, říká se jim odborně povinné subjekty.
U nás právo na informace podrobně upravuje především zákon č. 106/1999 Sb. , tzv. Infozákon. Pro oblast životního prostředí je to pak zákon č. 123/1998 Sb. , o právu na informace o životním prostředí.
Hledejte již zveřejněné informace
V § 5 Infozákona je vyjmenovaná celá řada údajů, které musejí povinné subjekty zveřejňovat. Například kde sídlí, proč a jak vznikly, jakými předpisy se řídí či kolik stojí peněz.
Někdy povinné subjekty otravuje vyřizovat nové a nové žádosti, a tak sobě i ostatním usnadní práci tím, že informace rovnou zveřejní. Mají tak výrazně nižší administrativní zátěž oproti mnohem náročnějšímu zpětnému individuálnímu dohledávání a zveřejňování informací na základě žádostí.
Zkuste proto nejdřív najít hledanou informaci na webových stránkách povinného subjektu, případně se zeptat příslušného úředníka – většina institucí má na webu telefonní seznam.
O běžné informace postačí žádat ústně, o složitější anebo citlivější raději písemně, abyste měli vyšší jistotu správného vyřízení. Žádost je dobré formulovat konkrétně. Žádost úřadu zašlete nebo předložte v místě k tomu určeném (např. informační kancelář, podatelna). Úřad musí žádost přijmout.
Pokud musíte podat žádost, nejjednodušší je využít portál Informace pro všechny , který většinu práce udělá za vás.
Pokud podáte žádost elektronicky (e-mailem), musíte ji poslat na elektronickou adresu podatelny úřadu. Nic nebrání tomu, abyste ji zároveň poslali v kopii někomu konkrétnímu v úřadě.
V případě, že úřad bude požadovat úhradu nákladů za poskytnutí informací, je povinen vám sdělit jejich výši předtím, než vám informaci poskytne. Nejčastěji se jedná o náklady na kopírování (cca 1,50 Kč za stranu). Pouze v případě, že odpověď bude neobvykle rozsáhlá (např. se ptáte na celý soubor informací), může úřad chtít i úhradu za vyhledání, tj. za hodiny, které úředník zpracováním dotazu strávil (cca 100 Kč za hodinu).
Úřad má lhůtu 15 dnů na to, aby vám informaci plně poskytnul, anebo vydal rozhodnutí, v němž přesně na základě konkrétních ustanovení zákonů a s uvedením právního názoru odůvodní, proč informace (nebo jejich část) odepřel. Rozhodnutí musí obsahovat všechny náležitosti včetně jména odpovědného úředníka.
Lhůta na odpověď se prodlužuje, pokud vás úřad požádá o zpřesnění žádosti, anebo z výjimečných důvodů lhůtu sám prodlouží o dalších 10 dnů. V případě požadavku úhrady nákladů začne lhůta běžet až po zaplacení požadované částky.
Úřad vám také může sdělit, že žádané informace nemá (nevztahují se k jeho působnosti).
Pokračujte do sekce Neposkytli mi informaci, pokud:
- povinný subjekt ve lhůtě 15 dnů ani neposkytl informaci, ani nevydal rozhodnutí o odmítnutí žádosti (tzv. zůstal nečinný);
- povinný subjekt vykazuje částečnou nečinnost (například část informací poskytl, část ne, aniž k ní vydal rozhodnutí);
- povinný subjekt po vás požaduje úhradu, se kterou nesouhlasíte.